Oturma Odanıza Uygun Duvar Saati Seçmenin Püf Noktaları

  • Tarih |

Hepimiz için önemli bir kavramdır “zaman”. Koşuşturmacalarla dolu hayatımızda zaman mı bizi kovalıyor yoksa biz mi zamanı kovalıyoruz, bazen farkında bile olmuyoruz. Gözlerimiz hep saatlere takılı; kimimizin beklediği birileri, kimimizin yetişmeye çalıştığı yerler var. Peki, zamanı kovaladığımız saatleri evinizde dekoratif amaçlı mı yoksa gerçekten zaman mevhumu için mi tercih ediyorsunuz? Size yardımcı olacağını düşündüğümüz “oturma odanıza uygun duvar saati seçmenin püf noktalarını” belirledik!

Hani bazı restoran ya da kafelerde büyük kocaman duvar saatlerini görürüz ve gözlerimizi alamayız, tüm mekânın dekorasyonunu tek başına belirlerler… “Biz de eve alsak mı bu saatten?” deriz. Alalım, alalım da peki nasıl konumlandıracaksınız, oturma odanızın tarzına uyacak mı? Mekânlarda gördüğünüz büyük saatler, ancak yüksek tavanlı ya da geniş duvarlı oturma odasına sahip evler için uygundur. Alçak tavanlı ve mobilyalarla dolu oturma odasında büyük duvar saatleri kendini pek göstermeyecektir. Bu yüzden büyük duvar saati modelleri yerine daha 50x50 boyutunda minimalist tasarımlı duvar saatlerini tercih edebilirsiniz.

Peki, duvar saatleri sizin için dekoratif bir obje mi olmalı yoksa gerçekten zamanı takip edebileceğiniz bir duvar saati mi olmalı? Eğer dekorasyonlarınızda bir bütünlük olsun istiyorsanız, oturma odanızın stilini destekleyecek, her ne kadar o duvar saatini beğenseniz de stilinizin dışına çıkmayacak duvar saati modellerini tercih etmelisiniz.

Mesela, klasik tarzda döşenmiş, varaklı koltuk takımlarınızın olduğu salon duvarlarınıza modern ya da retro duvar saati asarsanız, bütünlüğü kaybetmiş olur ve stil karışıklığına sebebiyet verirsiniz. Duvar saati renklerinde ise duvar ya da mobilya renginizin tonlarına uyumlu hatta çok hafif zıt renkleri de tercih ederek, duvar saatlerinize vurgu yapabilirsiniz.

Ayrıca son zamanların en popüler saatlerinden olan tablolu duvar saatleri ile göz zevkinize hitap edecek bir seçim yapabilirsiniz. Eğer duvarınızda biraz fazla boşluk olduğunu düşünüyorsanız, manzaralı ya da hayvan temalı gibi baktıkça size keyif verecek tablolu saat modelleriyle duvar dekorasyonlarınızı zenginleştirebilirsiniz.

Duvar saatlerini nereye asmalı? Bu soruyu sorar sormaz hayalinizde şömine üstüne konumlandırılmış, “ben buradayım” diyen duvar saati ile kombinlenmiş şirin mi şirin bir köşe canlandı, değil m? Tabii evinizde şömine ya da elektronik şömine varsa, duvar saatinizi üzerine asarak kesinlikle harika bir köşe yapabilirsiniz. Eğer zaman hep gözünüzün önünde olsun istiyorsanız, en çok kullandığınız köşeye asabilir hatta çıkıntı duvarınız var ise duvar saatinizi o bölüme konumlandırıp dikkatleri üzerine çekebilirsiniz. Ayrıca duvar raflarının yanına asılan duvar saatleri de oldukça göz doldurur!

Duvar saati seçerken önemli bir püf noktayı atlamayalım; sessizlik! Daha huzurlu bir oturma odası dekorasyonu için kesinlikle sessiz çalışan duvar saatlerini tercih edin. Aksi halde, başlarda dikkatinizi çekmeyen “tık tık” sesleri bir süre sonra kulağınızı tırmalamaya başlayabilir!